Únor 2013

Sherlock

24. února 2013 v 16:18 | Jannie |  Recenze a kritiky

Seriál, který vás může zklamat jedině zatím nedostatkem zveřejněných dílů. Jinak je to brilantní verze Sherlockových záhad zasazená do 21. století. Nechybí moderní technika a všelijaké vymoženosti. V jednom z dílů má i jistou vedlejší roli Česká republika. A veškeré dění je naplněno akcí a Sherlockovými vtipnými poznámkami.
Na tomto seriálu se mi líbí, že vždycky odhalí, jak na co Sherlock přišel. Sherlockův charakter je vykreslen bravurně, zkrátka, arogantní, ale nadpřirozeně chytrý chlápek. Jeho přítel doktor Watson nemůže chybět a trpělivě snáší Sherlockovy chmurné náladý v obdobích, kdy se nenaskytuje žádný "vhodný" případ i jeho nedostatek taktu k ostatním. Problém je, že pro Sherlocka není dobré téměř nic, musí to být co nejvíce zamotané a geniální. Pokud takový případ objeví, má druhé Vánoce.
O tyto případy se stará zejména pan Moriarty, jenž na Sherlocka sice nejednou vyzraje, avšak Sherlock má vždy po ruce druhou kartu.
Nechybí ani paní Hudsonová, kterou Sherlock nejendou vytočí. Koho by například nenaštvalo, když jeho spolubydlící střílí v jednu ráno s pistole do zdi nebo hraje na housle kvílivé skladby plné smutku?
A setkáme se i s obávanou Irene Adlerovou, jež by mohla Sherlockovy hravě konkurovat ve schopnostech. Ačkoliv se na scéně objeví jen v jednom díle, ty následujícím jsou jí poznamenané. Uvrhne mistra dedukce do pochybností a jak už známe, ona je jediná žena, kterou by byl schopen tento ledovec obdivovat.
Samozřejmě tu má určitou roli u Sherlockův bratr Mycroft, který i zásadně pozmění bratrův osud.
Pokud jste tento seriál viděli, dáte mi za pravdu, že jde o jedinečné zpracování; co víc si může člověk v moderní době přát? Pokud ne, vřele doporučuji. Přímo vám přikazuji, abyste se na to podívali :D. Směsice vtipu vás nenechá příliš pohroužit do mnohdy strašidelnýhc případů, což je jedině dobře. Já, jako celkem strašpytel tohle oceňuji.
Přímo se třepu na třetí sérii, která se sice neobjeví hned tak. A opět se klaním A. C. Doylovi za tento geniální dar světu.

PS: Tisíceré díky Kačce K., která mě na Sherlocka upozornila a s níž můžu o přestávkách poklidně probírat Sherlockovy hlášky a znovu a znovu jej obdivovat.

Pokud i přesto nevěříte v můj úsudek, přesvědčte se zde: http://www.csfd.cz/film/281729-sherlock/
A pokud jste připraveni stát se jedním z Sherlockových fanoušků, tak zde: http://www.sledujuserialy.cz/sherlock/serie-1

Realita

6. února 2013 v 10:37 | Jannie |  Téma týdne
Tentokrát krátká básnička k tématu týdne s neobvyklým veršem. Snad se zalíbí :)
PS: Nemyslete si, že moje stanovisko je jenom negativní. Realita vždy nemusí být zlá, ale přece jen není to, co jsme si vysnili.

Realita

V bílém šatu drsná dáma
která jen zdánlivě krásně působí
nejdřív ošidí tvé smysly, zrak
pak uvrhne tě do neznáma.

Oklame tě lichotkami
pentle štěstí vplete do vlasů
a ty vděkem skláníš svůj hřbet
před šatem této skvostné dámy.

Pak blažený čas nepravý
zmízí, když prozřením ti zjasní zrak
hle, krkavec v černém hnusném šatu
teď stojí místo královny.

Není to dáma, ani skvost
nýbrž realita pouhá
svým klamem zasadí ostrou ránu
a připraví tě o radost